Призначення пенсії у разі втрати годувальника членам сім’ї, зниклих безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом

Особа, зникла безвісти за особливих обставин, – особа, зникла безвісти у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Непрацездатним членам сім’ї особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин, незалежно від тривалості страхового стажу можуть призначити пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника мають:

 • Чоловік або дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку.
 • Діти віком до 18 років.
 • Діти від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання.
 • Батьки і чоловік або дружина зниклого безвісти, які не були на її утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення вони втратили джерело засобів до існування.
 • Чоловік або дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.

Члени сім’ї зниклого безвісти, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Документи які необхідно подати для виплати пенсії:

 • Заява.
 • Паспорт або інший документ особи якій призначається пенсія.
 • Документи, що підтверджують родинні зв’язки з годувальником.
 • Свідоцтво про народження зниклого безвісти (у випадку подачі заяви батьками/братом, сестрою).
 • Ідентифікаційний код дитини та батька (за наявності).
 • Довідка про склад сім’ї зниклого безвісти.
 • Документи про місце проживання (реєстрації).
 • Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань або з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Перевірка даних здійснюється впродовж 30 календарних днів. Включення особи до реєстру є єдиним підтвердженням того, що людина вважається зниклою безвісти за особливих обставин.

Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Варто зазначити, що пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Якщо в реєстр внесено зміни про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин – нарахування пенсії припиняється В такому випадку члени сім’ї мають право на звернення для отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  – звертайтеся до сектору «Краснокутське бюро правової допомоги»  Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: смт Краснокутськ, вул. Миру, 138. тел. (05756) 3-26-50.