Холера

Повномасштабна війна та зруйнована інфраструктура у поєднанні із літнім зростанням температури підвищує ризики появи гострих інфекційних захворювань, у тому числі холери.

Без належного лікування холера може призвести навіть до смерті.

Холера – це гостра особливо небезпечна інфекційна хвороба, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae, характеризується діареєю, блювотою і вираженим зневодненням організму.

За короткий проміжок часу вона здатна заражати значну кількість людей, викликаючи цілі епідемії, при цьому смертність від неї досягає 50% за відсутності адекватного лікування.

Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах.

Збудником інфекції є захворіла людина, яка є переносником шкідливих бактерій – вібріонів або носій вібріонів.

Основний шлях поширення холери – вода! З водойм збудник холери може потрапити в організм людини при ковтанні води під час купання, вживанні для пиття некип’яченої води. Холерний вібріон проникає в організм людини також разом з напоями, соками або харчовими продуктами. Найбільш небезпечними з харчових продуктів є заливні страви, салати, сирі овочі і продукти, молоко, морепродукти, що не піддаються тепловій обробці. Крім того, холерою можна заразитися від хворої людини при безпосередньому контакті і через забруднені предмети.

Холера поширюється з більшою легкістю, ніж інші кишкові інфекції. Цьому сприяє масивне виділення збудника з випорожненнями і блювотними масами, що не мають запаху і забарвлення, в результаті чого в оточуючих зникає природна гидливість і прагнення швидко очистити забруднені предмети. У результаті створюються умови для потрапляння холерних вібріонів в їжу і воду.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму.

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.

Характерні симптоми холери:

 • частий, до 10 і більше разів на добу, пронос (стул рясний,  водянистий, з плаваючими пластівцями, надалі набувають вигляду рисового відвару). Випорожнення  досить швидко втрачають колір і консистенцію калу, специфічний запах. Пронос не супроводжується болем у животі та тенезмами. При цьому людина втрачає багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму;
 • у хворого знижується апетит, з’являються спрага і м’язова слабкість.
 • через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів;
 • загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;
 • холодна шкіра (холера – одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
 • шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);
 • задишка, різка слабкість.

Слід пам’ятати, що при ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна.

При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря!

Що робити, коли з’явились багаторазові випорожнення ?

Негайно звернутися до найближчого медичного закладу чи викликати невідкладну медичну допомогу. До надання кваліфікованої допомоги терміново розпочинати регідратацію (усунення зневоднення): вживати сольові розчини за їх наявності (наприклад, регідрон, гастроліт), при їх відсутності пити багато рідини. Своєчасна регідратація може врятувати життя.

Продовжувати пити сольові розчини під час пересування до медичного закладу чи при очікуванні прибуття невідкладної медичної допомоги.

Основним лікуванням є регідратація організму, яка полягає в швидкому відновленні води і солей, втрачених під час важкої діареї і блювоти. Проведена на ранній стадії захворювання регідратація може врятувати життя багатьом пацієнтам.

Чи потрібні антибіотики та інші ліки? В окремих випадках важкої холери ефективний антибіотик може скоротити тривалість хвороби, але основою лікування завжди залишається регідратація.

Профілактика холери

Щоб уникнути захворювання, дотримуйтесь простих правил:

 • Кип’ятити воду, у такому випадку холерні бактерії помирають за хвилину.
 • Ретельно готувати їжу, просмажувати та проварювати їжу перед вживанням (піддавати термічній обробці)
 • Використовувати чисту, кип’ячену або бутильовану  воду
 • Не купатися та не ловити рибу у забруднених водоймах
 • Такі напої, як гарячий чай або кава, вино, пиво, газована вода або безалкогольні напої, а також фруктові соки в пляшках або пакетах, зазвичай безпечні для пиття.
 • Не вживати лід, якщо не впевнені, що він зроблений з безпечної води.
 • Готові харчові продукти, залишені протягом декількох годин при кімнатній температурі, без додаткового розігрівання можуть стати джерелом інфекції.
 • Не вживати в їжу сирі морепродукти та інші продукти в сирому вигляді. Виняток становлять фрукти і овочі, які ви повинні власноруч очистити від шкірки).
 • Перш ніж пити непастеризоване молоко, прокип’ятити його.
 • Морозиво з неперевірених джерел часто буває зараженим і може привести до захворювання. У разі сумнівів, не їсти його.
 • Уникати харчування з лотків та не купувати продукти в місцях стихійної торгівлі.
 • При купанні у водоймах і басейнах не допускати потрапляння води до роту.
 • Дотримуватися елементарних правил особистої гігієни (ретельно мити руки перед їжею і приготуванням їжі, після відвідування туалету);

При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Вчасно вжиті заходи допоможуть запобігти захворюванню або благополучно впоратися з загрозливою для життя інфекцією.

Бажаємо здоров’я!