Хвороба Лайма або кліщовий бореліоз

З настанням теплої пори року кожна родина приділяє більшість вільного часу відпочинку на природі. Це і прогулянки в парках та скверах, і виїзди за місто на пікніки, і туристичні походи, і тихе полювання за грибами та ягодами тощо. Однак отримуючи задоволення від перебування на природі, ми маємо пам’ятати про існування певних небезпек та загроз для нашого здоров’я. Однією із таких загроз є трансмісивні інфекції – інфекційні хвороби, які передаються через укуси кровосисних комах, зокрема кліщів. Найбільш поширеною трансмісивною інфекцією, що передається через укуси кліщів є системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма.

Щорічно громадяни нашої країни звертаються за лікарською допомогою після укусів кліщів, і серед них четверта частина — діти.

Нападам кліщів характерна сезонність. Їх перші укуси трапляються ранньою весною з пробудженням природи, а останні відбуваються глибокої осені. Максимум укусів припадає на період з середини весни до середини літа.

Укус кліща безболісний і абсолютно не відчувається. Кліщ встромляє в шкіру свої щелепи і одночасно виділяється слина, яка є анестетиком – знеболюючою речовиною. Саме тому укус кліща безболісний. Далі кліщ присмоктується хоботком до кровоносної судини і починає харчуватися. Зазвичай кліща знаходять до того, як він відпадає, тому головним симптомом укусу кліща буде сам кліщ, що стирчатиме з Вашої шкіри.

Хвороба Лайма (кліщовий іксодовий бореліоз, лайм-бореліоз) – інфекційне природно-вогнищеве захворювання, збудником якого є мікроорганізми роду Борелія, які передаються при укусах іксодовими кліщами, вражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру.

Клінічні прояви хвороби Лайма

Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів. Клінічну картину кліщового бореліозу умовно поділяють на 3 періоди.

Перший період триває, в середньому 7 днів, спостерігається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 40 С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, швидка втомлюваність, сонливість та ураження шкіри. Найчастішим клінічним проявом бореліозу є кільцеподібне почервоніння шкіри- еритема, яка з’являється в місці присмоктування кліща, поступово збільшується в розмірах, досягає 10-20 см в діаметрі. В центрі це почервоніння вишневого, в середній частині – ледь помітного блідо-рожевого, на периферії – яскраво червоного кольору з чітким рівним краєм. Вищеописана еритема спостерігається лише при хворобі Лайма і є беззаперечним підтвердженням діагнозу. Еритема може перебігати без інтоксикації та бути єдиним симптомом, проте захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лабораторних методів дослідження.

Якщо захворювання не лікувати, розвивається другий період, який характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, опорно-рухового апарату, що розвиваються на 2-4-му тижні хвороби.

Третій період характеризується ураженням суглобів. Він починається через 2 місяці і пізніше від початку хвороби, іноді через 2 роки. Зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією.

Що робити якщо кліщ присмоктався:

1. Звернутись до найближчого лікувального закладу для надання кваліфікованої медичної допомоги фахівцем (для вилучення кліща у приймальному відділенні КНП «Краснокутська ЦРЛ» та у амбулаторіях сімейного лікаря.).

2. При відсутності такої можливості видалення провести самостійно:

– необхідно обережно захопити кліща тупим пінцетом або пальцями обгорнутими марлею ближче до хоботка та потягти перпендикулярно, розхитуючи при цьому його за годинниковою стрілкою або різні сторони, поки він не відчепиться від шкіри.

– перев’язати голівку кліща вузлом міцної нитки якомога ближче до шкіри. Потім кінці нитки тягнути вгору і в боки, відокремлюючи його від шкіри.

– у пластиковій пляшці зробити кутовий виріз, яким ближче до шкіри захопити кліща та його видалити.

3. Якщо хоботок або голівка залишилися (на шкірі наявна чорна цяточка) їх видаляють стерильною голкою. При цьому місце укусу дезінфікують і до, і після такої процедури. Також можна залишити хоботок або голівку на місці укусу. Шкіра швидко регенерує і виштовхує сторонні тіла назовні, тому досить двічі на день обробляти місце укусу зеленкою. Через 4-5 днів залишки кліща самі вилізуть назовні.

4. Після видалення кліща місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом), а руки ретельно вимити з милом. Не слід доторкатися до слизових оболонок руками після видалення кліща.

5. Необхідно пам’ятати, що не можна: прикладати до місця укусу при наявності кліща різні компреси, рідину (спирт, олію тощо), припікати кліща, тиснути кліща пальцями, брати кліща пальцями. В цьому випадку надзвичайно високий ризик зараження, оскільки при порушенні дихання комаха виділяє в ранку слину, яка, цілком імовірно, містить величезну кількість хвороботворних мікроорганізмів.

6. Звернутися до лікаря-інфекціоніста для подальшого рішення щодо обстеження, лікування та профілактики бореліозу.

Не можна починати лікування або профілактику медичними препаратами самостійно, без призначення лікаря. Лікування може призначити тільки лікар після проведення аналізу кліща або здачі аналізу крові на антитіла.

У деяких випадках після обстеження лікар може призначити прийом антибіотиків. Категорично протипоказано приймати антибіотики без призначення лікаря, оскільки такі препарати погіршують стан імунної системи організму, порушують роботу нирок і печінки, а також можуть викликати сильну алергічну реакцію. Тому якщо хтось говорить: «Пий антибіотики, вони обов’язково допоможуть», довіряти таким рекомендаціям не варто.

Зазначено, якщо кліщ знаходився на шкірі (харчувався) менше 24 годин антибіотикопрофілактика не потрібна. Доведено, що навіть якщо заражений кліщ харчувався менше 24 годин, вірогідність захворіти Лайм-бореліозом дорівнює нулю.

ВАЖЛИВО: Час до початку прийому антибіотика (екстрена профілактика) має становити не більше 72 годин після видалення кліща. Якщо пройшло більше 72 годин – антибіотикопрофілактика не потрібна, так як немає доказів щодо її ефективності.

І навіть при зараженні людини хвороба розвивається не завжди.

7. За бажанням укушеного кліщем провести дослідження кліща, що присмоктався. Кліщів, знятих з людини, помістити в ємкість, що герметично закривається (краще ватно-марлевим корком), з невеликим шматочком зволоженої вати і доставити до медичного закладу.

8. Через 3 тижні від моменту укусу кліщем можна здати кров на виявлення антитіл IgG та IgM класу до бореліозу у медичному закладі.

9. З 4-го дня від моменту укусу кліщем можна здати кров на виявлення захворювань у медичному закладі.

10. Для того, щоб уберегти себе від нападу кліщів необхідно дотримуватися запобіжних заходів:

— збираючись в місця можливого знаходження кліщів, надягати одяг світлих тонів (на ньому кліщі легше помітні), краще – зі щільно прилеглим коміром і манжетами. Волосся доцільно прибрати під головний убір;

— застосовувати репеленти (відлякуючі речовини, що наносяться на одяг):

— через кожні 10-15 хвилин проводити поверхневі само- і взаємоогляди, а кожні 2 години проводити більш ретельні само- і взаємоогляди на наявність іксодових кліщів із зніманням та вивертанням одягу;

— краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів);

— після повернення з лісу одяг обов’язково змінити, уважно оглянути з лицьового і виворітного боку, по можливості, просушити на сонці або пропрасувати;

— оглянути всю поверхню тіла, голови, особливо звернувши увагу на пахову область, пахвові западини, спину та прийняти душ;

— не вносити в будинок букети польових квітів, рослин з лісу, так як на них можуть бути кліщі;

— оглядати домашніх тварин після прогулянок у парку, виходу на природу.

Будьте обережні і тоді відпочинок на природі залишить вам тільки приємні спогади!

Вчасно вжиті заходи допоможуть запобігти захворюванням або благополучно впоратися з загрозливими для життя інфекціями.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!