Основні зміни в законодавстві на час воєнного стану

Щодо судоустрою

Закон України від 03.03.2022 “Про внесення зміни до частини сьомої статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо визначення територіальної підсудності судових справ”

Змінено територіальну юрисдикцію судів на час воєнного стану:

Розпорядження ВС № 2/0/9-22

Розпорядження ВС № 4/0/9-22

Щодо посилення відповідальності за мародерство

Закон України від 03.03.2022 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство”

Внесено зміни у ст. 185, 186, 187, 189, 191 Кримінального кодексу України

Щодо посилення відповідальності  за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану

Закон України від 03.03.2022 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану”

Посилено відповідальність за державну зраду та диверсію в умовах воєнного стану. Державна зрада в умовах воєнного стану карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна. Диверсія в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту карається позбавленням волі строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.

Щодо особливостей кримінального провадження в умовах воєнного стану

Закон України  від  03.03.2022 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України “Про попереднє ув’язнення” щодо додаткового регулювання забезпечення діяльності правоохоронних органів в умовах воєнного стану”

Основні тези:

Якщо не буде технічної можливості доступу до ЄРДР, рішення про початок досудового розслідування приймається слідчим або прокурором, про що виноситься постанова. Відомості, що підлягають унесенню до ЄРДР, вносяться до нього за першої можливості.

Процесуальні дії фіксуються в процесуальних документах, а також за допомогою технічних засобів фіксування кримінального провадження, крім випадків, якщо фіксування неможливе з технічних причин.

Попередня редакція ст. 615 КПК передбачала права прокурора на прийняття певних рішень щодо заходів забезпечення кримінального провадження та санкціонування слідчих дій у провадженнях за окремими статтями КК, якщо відповідні функції у визначений строк не можуть бути виконані слідчим суддею. Новою редакцією визначено, що здійснювати такі повноваження може не будь-який прокурор, а керівник органу прокуратури.

Розширено повноваження, які надаються такому керівнику органу прокуратури. Він може санкціонувати тимчасовий доступ до речей і документів, обшук та НСРД, накласти арешт на майно, продовжити строк досудового розслідування, санкціонувати одержання зразків для експертизи, привід або надати дозвіл на затримання з метою приводу. Ці повноваження керівника органу прокуратури, для випадку неможливості слідчим суддею виконання у встановлені законом строки відповідних повноважень, стосуються всіх злочинів, а не певного переліку.

Щодо участі цивільних осіб у захисті України

Закон України від 03.03.2022 “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”

Цивільні українці, а також іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, можуть на законних підставах отримувати та використовувати зброю та боєприпаси для неї й застосовувати їх проти військовослужбовців країни-агресора

Щодо виплати та доставки пенсій та надання соціальних допомог

Постанова КМУ від 26 лютого 2022 р. № 162

Якщо банк не може здійснювати виплату пенсій та грошових допомог, то отримати належні виплати можна у будь-якому відділенні АТ «Ощадбанк» як грошовий переказ без відкриття рахунку.

Щоб отримати належні виплати, слід звернутись до будь-якого відділення Ощадбанку з паспортом та довідкою про присвоєння РНОКПП (індивідуального податкового номера).

У разі отримання пенсії та/або грошової допомоги через АТ «Укрпошта» за місцем проживання та зміни місця проживання через небезпеку, також можна отримати виплати у відділеннях Ощадбанку як грошовий переказ без відкриття рахунку.

Постанова КМУ від 04 березня 2022 р. № 199

Передбачено програму допомоги українцям, які втратили можливість працювати через війну. Вона передбачає одноразову виплату у розмірі 6500 грн на картку «єПідтримка». Допомогу можуть отримати усі наймані працівники, за яких роботодавці сплачують ЄСВ, окрім працівників бюджетних установ, фондів загальнообов’язкозкового державного страхування та державної служби.Зараз ця послуга доступна мешканцям регіонів, де ведуться найактивніші бойові дії: Чернігівської, Сумської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Луганської, Житомирської, Одеської, Волинської, Київської областей та Києва.

Постанова КМУ від 05 березня 2022 р. № 204

Отримувачі одноразової матеріальної допомоги “пакунок малюка”  можуть використати її на придбання будь-яких товарів у будь-яких закладах торгівлі.

Постанова КМУ від 07 березня 2022 р. № 214

Всі види соціальних допомог, які було призначено раніше, продовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту. у разі, коли отримувачами державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропущено строк переогляду допомоги, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.

Постанова КМУ від 07 березня 2022 р. № 215

Грошова допомога, пільги та субсидії у разі неможливості їх виплати у районах проведення бойових дій будуть виплачуватися:

для тих, хто отримував виплати через банк (на картку) – Ощадбанк буде перераховувати кошти на банківський рахунок;

для тих, кому виплати доставлялися за місцем проживання – зможуть отримати переказ через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER”.

Фінансування виплат проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій. Якщо одержувачі не звернуться по отримання цих виплат протягом 60 календарних днів, кошти повернуться до Ощадбанку для їх повернення Міністерству соціальної політики. Зарахування коштів здійснюється за умови збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім’я особи, прізвища, імені, по батькові (за наявності), реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) та відсутності у банку даних про смерть особи, набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим.

Щодо питань нотаріату

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 164

Основні тези:

Всі незавершені нотаріальні дії за зверненням громадянина або юридичних осіб російської федерації – зупиняються до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором.

Звернення громадянина або юридичних осіб російської федерації щодо вчинення нотаріальних дій – не приймаються до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором.. Виняток – засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства російської федерації.

Засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон строком до трьох місяців здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів.

Щодо виплат військовослужбовцям, поліцейським та їх сім’ям

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168

На період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової. служби).

Тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях – винагорода збільшується до 100 000 грн.

Сім’ям загиблих осіб  виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень.

Щодо перетинання державного кордону громадянами України

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 166

Під надзвичайного або воєнного  стану виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування, здійснюється у супроводі законного представника або іншої уповноваженої ним особи та за наявності:

паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/ документів, що містять відомості про особу, визнаних Держприкордонслужбою;

наказу директора закладу / установи, де проживали / перебували діти, або особи, яка його заміщує, про виїзд дітей за межі України.

У разі введення на території України надзвичайного або воєнного  стану виїзд за межі України дітей, які не досягли 18-річного віку та не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, зарахованих до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування, дітей, влаштованих до сімей патронатних вихователів, здійснюється у супроводі особи, уповноваженої керівником відповідного закладу / працівником закладу, який його заміщує, або органом опіки та піклування чи військовою адміністрацією, у супроводі патронатного вихователя, який здійснює догляд за дітьми, за наявності:

паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) / документів, що містять відомості про особу, визнаних Держприкордонслужбою;

наказу директора закладу / установи, де проживали / перебували діти, або особи, яка його заміщує / рішення органу опіки та піклування чи військової адміністрації про виїзд дітей за межі України або рішення органу опіки та піклування чи військової адміністрації / наказу служби у справах дітей про влаштування дитини до сім‘ї патронатного вихователя.

Постанова КМУ 28 лютого 2022 р. № 170

На період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування перетин державного кордону може здійснюватися громадянами України в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, строк дії якого продовжено, а також дітьми на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон їх законних представників, до якого внесено інформацію про дитину.

Постанова КМУ 01 березня 2022 р. № 179

Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/ документів, що містять відомості про особу, визнаних Держприкордонслужбою.

Щодо надання адміністративних послуг

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 165

Зупинено строки надання адміністративних послуг суб’єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні.

Зупинені строки буде поновлено  у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.

Щодо відстрочення митних платежів

Постанова КМУ від 01 березня 2022 р. № 180

Установлено перелік товарів під час ввезення яких на митну територію України надається відстрочення митних платежів.

Щодо використання рахунків, на які накладено арешт

Постанова КМУ від 02 березня 2022 р. № 198-р

В умовах воєнного стану дозволено фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 000 (сто тисяч) гривень.

Щодо оплати житлово-комунальних послуг

Постанова КМУ від 05 березня 2022 р. № 206

До припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Щодо державної реєстрації шлюбу

Постанова КМУ від 07 березня 2022 р. № 213

Державна реєстрація шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування (далі — військовослужбовець), поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров’я, може проводитися відділами державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

Заява про державну реєстрацію шлюбу, що одночасно є підтвердженням факту надання ним згоди на шлюб, подається безпосередньому командиру (керівнику), яким засвідчується справжність підпису на відповідній заяві та забезпечується її передача до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано особисто нареченим (нареченою) заяву про державну реєстрацію шлюбу.

Факт реєстрації шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем, поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби або особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро чи Бюро економічної безпеки, також може засвідчуватися актом про укладення шлюбу (далі — акт), який складається безпосереднім командиром (керівником).

Акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.

Щодо встановлення інвалідності

Постанова КМУ від 08 березня 2022 р. № 225

На період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування:

1) у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії;

2) Кримська республіканська, обласні, центральні міські у мм. Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.

Щодо спадщини

Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. №164

На час воєнного стану зупиняється перебіг строку для прийняття спадщини

Посвідчення довіреностей та заповітів, засвідчення справжності  підпису на документах здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне імʼя, по батькові (за наявності), найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю,  адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти

В умовах воєнного стану довіреності (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами) та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром (начальником) особою з подальшим надсиланням таких заповітів через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей, Спадковому реєстрі.

Щодо єДокумента

Постанова КМУ від 10 березня 2022 р. № 248

У додатку ДІЯ з’явився єДокумент, який є документом, що посвідчує особу в період дії воєнного стану, у формі відображення в електронній формі інформації, що ідентифікує особу та міститься в паспорті громадянина України та/або в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, та/або в посвідченні водія.

Матеріали взяті : https://pravokator.club/

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах, і не маєте коштів на адвоката – звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  – звертайтеся до сектору «Краснокутське бюро правової допомоги»  Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: смт. Краснокутськ, вул. Миру, 138. тел. (05756) 3-26-50.