УВАГА! ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ !

01 вересня 2021 року в Національному природному парку «Слобожанський» зафіксовано спалах африканської чуми свиней (АЧС), знайдено 9 померлих тварин, експертиза підтвердила діагноз АЧС!!!

Через спалах африканської чуми, протокольним рішенням № 11 від 02.09.2021 засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки Богодухівського району Харківської області, встановлено тимчасовий карантин щодо африканської чуми свиней в епізоотичному вогнищі терміном на 40 діб. Карантином заборонено проведення виставок, ярмарків, базарів розважальних заходів пов’язаних із скупченням та пересуванням людей в 10-ти кілометровій зоні спостереження епізоотичного вогнища до якої входять, територія НПП «Слобожанський», населені пункти селище Оленівка, село Мурафа, селище Сорокове, селище Володимирівка Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

В зоні спостереження епізоотичного вогнища поліцією ГУ НП в Харківській області забезпечується контроль за забороною перевезення живих тварин та харчових продуктів без ветеринарних документів. Заборонена діяльність стихійних ринків та інших несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та сировиною з них.

Африканська чума свиней (АЧС) відноситься до особливо небезпечних хвороб свиней, це високо контагіозна вірусна хвороба, яка перебігає блискавично, гостро, підгостро, хронічно, безсимптомно й характеризується гарячкою, лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, геморагічним діатезом  внутрішніх органів  і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків загибель тварин при заражені АЧС становить 100%. Все поголів’я свиней, що захворіло гине. Підозрілі до захворювання тварини знищуються !!!!.

Профілактика АЧС заснована на недопущення занесення вірусу. З цією метою заборонено завезення свиней (в тому числі і диких) і продуктів їх забою із територій, небезпечних і загрозливих щодо АЧС. Категорично забороняється згодовувати свиням харчові відходи з закладів громадського харчування, залишки м’ясної сировини отриманої під час полювання на диких тварин (кабани, птиця, лисиці), концентровані корми невідомого походження.

З метою запобігання занесення вірусу АЧС в приватні господарства необхідно:

1. Утримувати свиней в закритих, надійно ізольованих приміщеннях. Не допускати вигулу свиней та їх контакт з іншими тваринами. Проводити щоденний клінічний огляд тварин з метою виявлення можливого захворювання.

2. Регулярно здійснювати очистку та дезінфекцію приміщень у яких утримуються свині. Обслуговування тварин проводиться у змінному одязі, при цьому використовуються окремі засоби догляду, інвентар. Постійно вести боротьбу з гризунами.

3. Не допускати відвідування господарств, тваринницьких приміщень сторонніми особами.

4. Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів.

5. Забій тварин проводити лише після перед забійного клінічного огляду спеціалістів ветеринарної медицини, реалізовувати продукти забою лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.

6. Не купувати м’ясні продукти в невстановлених для цього місцях, стихійних ринках.

7. Негайно інформувати державну ветеринарну службу про усі випадки загибелі або раптових змін клінічного стану домашніх свиней в осбистих підсобних господарствах і кабанів в дикій природі за контактними телефонами: (05756) 3 -11 -50 або моб. т. 0677533531.

8. Обов’язково забезпечувати доступ працівників державної служби ветеринарної медицини до тварин для проведення клінічного огляду та проведення обов’язкових або необхідних ветеринарно — санітарних заходів.

9. Трупи тварин, побічні продукти їх життєдіяльності, продукти забою та переробки непридатні для споживання людиною утилізувати у спеціально визначених для цього місцях.

10. Не переробляти трупи свиней та/або туші вимушено забитих свиней.

11. Не використовувати воду для напування тварин з річок, (інших водойм) з повільною течією, що протікають через лісові масиви в яких є дикі кабани.

12. Періодично проводити дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині.

Лише суворе дотримання ветеринарно-санітарних вимог дасть можливість уникнути виникнення та поширення африканської чуми свиней та великих економічних збитків.