ПІДСТАВИ ТА ПОРЯДОК ПОВЕРНЕННЯ СУДОВОГО ЗБОРУ

Не рідко, використавши всі альтернативні засоби вирішення питання, сторони змушені за для вирішення спору звернутися до суду за допомогою. Для розгляду спору в судовому порядку окрім надання певного пакету документів, необхідних для звернення,  потрібно надати квитанцію про сплату судового збору.

Однак, є випадки коли сума судового збору сплачена помилково або надмірно відповідного розміру судового збору.

Повернення помилково або надмірно сплаченого судового збору

Подання на повернення помилково або надмірно сплачених коштів судового збору здійснюється судами загальної юрисдикції.

Для повернення судового збору платнику необхідно звернутися до суду, на рахунок якого надійшли помилково або надмірно сплачені кошти, з наступними документами:

1. Заява від юридичної чи фізичної особи (або представника), яка перерахувала кошти

2. Оригінал або банківська копія документа про оплату судового збору

3. Копія паспорта та копія ідентифікаційного коду

4. Копія довіреності для представників юридичних осіб.

На підставі вищевказаних документів, суд розглядає питання щодо можливості внесення Подання на повернення помилкового або надміру зарахованих до бюджету коштів до відповідного органу казначейської служби.

Повернення судового збору за ухвалою суду

Також сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» це відбувається в разі:

  1. зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом ( судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми);
  2. повернення заяви або скарги;
  3. відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
  4. залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
  5. закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

           У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
У разі укладення мирової угоди, відмови від позову, визнання позову відповідачем на стадії перегляду рішення в апеляційному чи касаційному порядку суд у відповідній ухвалі у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення скаржнику (заявнику) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні відповідної апеляційної чи касаційної скарги.

Для повернення судового збору платнику необхідно звернутися до органу Казначейства з наступними документами:

1. Ухвала суду про повернення судового збору з відміткою про вступ її в законну силу

2. Заява про повернення коштів з бюджету

3. Оригінал або копія документа на переказ, або паперова копія електронного розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).

Після цього повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в Порядку повернення судового збору, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 “Про порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів”.

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах, і не маєте коштів на адвоката – звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  – звертайтеся до відділу «Краснокутське бюро правової допомоги»  Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: смт. Краснокутськ, вул. Миру, 138. тел. (05756) 3-26-50. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).